A rádió a mindennapi élet részévé vált, szinte minden ember hallgat valamilyen formában rádiót. Tájékozódhatunk a nagyvilág és szűkebb környezetünk híreiről, kikapcsolódhatunk a segítségével.

Iskolánkban ismeretterjesztő, kulturális és fejlesztő céllal kezdtük el az iskolarádiót a 2022-2023-as tanévben. Célként tűztem ki a hangos olvasás, helyes hangsúlyozás, néma értő olvasás fejlesztését, a technikai eszközök iránti érzékenység kialakítását, használatát az együttműködés és a kommunikáció fejlesztését.

Minden héten egy alkalommal jelentkezik az iskolarádió. Két tanuló olvassa fel a megszerkesztett műsort, minden héten mások. Az adott műsor olvasóival begyakoroljuk az olvasást, hangsúlyozást, tempót, melyik hír melyik után, ki ki után következik, hol található zenei betét, gyakoroljuk a mikrofonhasználatot. Sok visszatérő hírolvasónk van. Ismeretterjesztő, kulturális, és aktuális híreket hallhatnak a gyerekek, pl. a magyar és világtörténelemből, az állat- és növényvilágból, találmányokról és feltalálókról, népművészetről, népi bölcsességekről, egészségről, a művészetek világából, vagy az éppen aktuális eseményekről.

Minden héten van egy feladvány, egy kérdés, amely valamelyik hírrel kapcsolatos. A helyes megfejtők közül három kisorsolt nyertes jutalmat, valamilyen édességet kap, amelyet az élő rádióadás után kapnak meg.

Az élő adásban klasszikus zenével kezdünk, hogy népszerűsítsük ezt a műfajt, amely napjainkra háttérbe szorult a gyerekek között, utána jön a beköszönés és két-három aktuális hír. Ezután beolvassák a gyerekek az előző heti feladvány nyerteseit és a heti feladványt, elköszönnek, majd aktuális slágerekkel fejezzük be a műsort.

A visszajelzések és a tapasztalataim alapján úgy látom, hogy szívesen hallgatják a gyerekek az iskolarádiót, és szívesen vesznek részt a játékos versengésben.